خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

سطح کیفی آثار هنری مترو پایین آمده است

26 آبـان 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- یک هنرمند با انتقاد از شرایط کاری و برخی نقدهای نا به جا روی آثارش، گفت: ما در کارهای مان از آثار هنرمندان دیگر فقط الهام می گیریم و کار را به شکل سه بعدی و در ابعاد بزرگتر از مصالحی دیگر خلق می کنیم، ولی به ما می گویند کارهایتان کپی است.
مهدی عباسی نژاد گفت: هنگامی که به عنوان بیننده داخل مترو تهران می شوید کارهای جدید و قدیمی کنار یکدیگر قابل مشاهده است این امر محاسن خوبی دارد که مترو تهران مانند یک موزه بزرگ از هنر معاصر و دکوراتیو و عامه پسند است. از دلایلی که تصمیم گرفتم رو به این کار یعنی ساخت تابلوهای سفالی بیاورم ، مشاهده همین آثار بود.
سطح کیفی آثار هنری مترو پایین آمده است
وی افزود: اکنون به عنوان یک مخاطب می توان متوجه شد که سطح هنری و کیفی آثار مترو به نسبت پایین آمده است. در گذشته از 10 کار نصب شده پنج تابلو خوب و متوسط یک تابلو عالی و بقیه ضعیف بود اما اکنون تعداد بالاتری از آثار ضعیف است. به صورت کاملا مشهود می توان دید سطح کیفی آثار پایین آمده است.
این هنرمند با بیان این که دو عامل اساسی در پایین آمدن سطح کیفی آثار هنری دخیل بوده است، اظهار کرد: یکی از این عوامل کسانی هستند که به تازگی سرکار آمده اند. حال به هر دلیلی چه مالی و چه مشغله فکری و ... توجه شان به مقوله هنر کم شده است. یکسری از آن ها این آثار را دست کم می گیرند. این مساله باعث شده است که بودجه اختصاصی به کارهای هنری پایین بیاید.
*بودجه اختصاصی به هر اثر کاسته شده است/ هنرمندان توانمند عرصه را خالی کرده اند
عباسی نژاد تصریح کرد: با بیشتر شدن ایستگاه های مترو نیاز به تابلوهای بیشتری است و در آمار و ارقام بودجه باید بیشتر شده باشد ولی با ثابت بودن بودجه و بیشتر شدن ایستگاه های مترو بودجه اختصاصی به هر اثر کاسته شده است. همچنین با توجه به بالا رفتن قیمت ها و مشکلات اقتصادی، نسبت به سه ، چهار سال پیش، یک چهارم مواد و امکاناتی که می توانستیم فراهم کنیم در اختیار داریم، این باعث شد تا روی هنرمندان فشار بیاید و از کار خارج شوند.
این هنرمند با اشاره به این که هنرمندان توانمند و مطرح عرصه کار را خالی کرده اند، گفت: اکنون عرصه برای ناهنرمندان فراهم شده است برای مثال خانمی بود که پنج قرار داد، یکجا با مترو بست، این در حالی بود که او نه کارگاه دارد و نه تجربه، او این کارها آماده کرد و هنگامی که نصب شد به دلیل کیفیت پایین باعث تجدید نظر مسئولین مترو نسبت به آن کارها شد.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا هنرمندان مطرح ریزش کرده اند، تاکید کرد: با توجه به بالا رفتن قیمت ها و هزینه فراهم کردن امکانات، قیمت خرید آثار هنوز ثابت مانده است. اکنون امکانات دیگر مانند گذشته فراهم نیست. همچنین آن سازماندهی مترو که در گذشته شکل گرفته بود، اکنون تغییر پیدا کرده است.
در گذشته کسانی بوده اند که دلسوزانه کار می کردند و اکنون خانه نشین شده اند و کسانی جای آنها آمده اند که از هنر سر در نمی آورند یا به آن توجه ندارند.
این هنرمند درباره علت بعدی پایین آمدن کیفیت آثار هنری گفت: ظرفیت های زیادی در این عرصه داریم ولی توجهات کم شده است. این در حالی است که مدیرانی که سرکار هستند افرادی دلسوز هستند ولی با توجه به مشکلاتی که گفته شد،(از بین رفتن سازماندهی مناسب، مشکلات بودجه ای و ...) ظرفیت ها را هدر می دهد.
این هنرمند افزود: اکنون نظارت در حین کار انجام نمی شود. در گذشته هنگامی که مشغول به انجام خلق اثر بودیم، از کارگاه و مراحل کار بازدید می کردند و روی آن نظارت می کردند. همچنین در سال های گذشته حین نصب اثر مشکلات کمتری وجود داشت ولی اکنون در مرحله نصب که از احساس ترین مراحل کار است هیچ امکاناتی وجود ندارد و به آن توجه نمی شود.
ناسازگاری برخی آثار با فضای سیاسی و فرهنگی
این سفالگر درباره مرحله پس از نصب اثر و لزومات اش گفت: اثر هنری پس از نصبش در مکان عمومی، بازخورد دارد اما فکر می کنند پس از نصب و در مرحله بهره برداری نیاز به انجام کاری نیست. این در حالی است که بهره برداری مترو باید فکری به حال نگه داری آثار کند.
در چند وقت اخیر یکسری تابلوها اجرا شد که پس از نصب بازخوردش مناسب با فضای سیاسی و یا فرهنگی نبود.
وی با ارائه نمونه ای از این ناسازگاری گفت: در ایستگاه مترو امام خمینی(ره) تابلویی سه گانه بود که چهره های رهبر انقلاب ، امام خمینی و آقای خاتمی در آن قرار داشت که از نظر تکنیکی و هنری کار بسیار قوی ای بود، بعد از چرخش های سیاسی آن تابلو از دیوار جدا شد و اثری دیگر جایش را گرفت. این در حالی است ، هنرمندانی که روی این آثار کار می کنند هیچ نظر سیاسی ندارند ولی به کارشان ایراداتی گرفته می شود ، همچنین برخی آثار است که به دلیل نبود نظارت، پس از نصب و هنگامی که رونمایی صورت می گیرد، مشخص می شود که از مواد نامرغوب استفاده شده است که پس از مدتی کار می ریزد.
عباسی نژاد با ارائه پیشنهادی برای نگهداری بهتر از آثار هنری مترو، تاکید کرد: باید گروهی با بودجه مشخص تشکیل شود و خود را موظف بداند تا از آثار هنری داخل مترو نگه داری کند. این باعث می شود تا بسیاری از اتفاقات اصلاح شود و جلوی برخی از کارهای سهل انگارانه گرفته شود. همچنین این گروه معین کند که چه افرادی برای ترمیم آثار دست به کار شوند و اگر ایرادی وارد است آنها این ایراد را بگیرند.
وی از نبود نظارت و برنامه بر ترمیم آثار انتقاد کرد و گفت: پس از جریان آن سیلاب در ایستگاه حبیب الله، آب یکبار کار را خراب کرد ولی کسانی که برای ترمیم دست به کار شدند چهار بار کار را خراب کردند. یکی به دلیل شست وشوی غیر تخصصی آن ، دیگری با سرهم کردن کار در حالی که اثر خیس بود و بعد اصلاح نامناسب رنگ که کار را بسیار زشت کرد و نصب قطعات ترمیم شده آسیب های بعدی را به دنبال داشت.
عباسی نژاد در پاسخ به این پزسش که آیا از شما خواسته شد تا کار خود را ترمیم کنید یا خیر؟ گفت: از ما این خواسته را داشتند ولی اگر نمی گفتند بسیار سنگین تر بود. به ما گفته باید بیاید کار را ترمیم کنید. مبلغی را معین کردیم ولی گفتند باید عرق هنری داشته باشید و مجانی کار کنید. در حالی که این هزینه برای فراهم کردن امکانات بود. مزایده ای برگزار کردند و گفتند حدود 50 تابلو برای ترمیم موجود است و برنده مزایده این ترمیم را برعهده گرفت. این باعث شد تا با این ترمیم صدمات بیشتری به اثر برسد.
طراح و خالق تابلو "تهران قدیم" که در ایستگاه متروی تجریش تهران نصب است ، با انتقاد از انجمن سفال ایران ، تصریح کرد: من در کارهایم از هنرمندان مختلف به خصوص استاد فرشچیان و همچنین از هنر اصیل ایرانی و مینیاتور الهام و الگو می گیرم و کار می کنم. انجمن سفال به ما این اتهام را می زند که کارهای شما کپی است.
وی افزود:کارگردانی که یک داستان را تبدیل به فیلم می کند، به عنوان هنرمند شناخته می شود چون حرفش را با استفاده از آن داستان می زند. حال به ما که می خواهیم فضای تابلوها ایرانی باشند و از نکات مثبتی که در هنر ایران است استفاده کنیم، می گویند کارهایتان کپی است. ما اثری را با الهام از طرحی 50 در 70 از یک هنرمند ، با مصالح دیگر و به شکل سه بعدی و با ابعاد 300 در 600 سانتی متر خلق می کنیم. اکنون در انجمن سفال من را به عنوان عضو دوستدار نامیدند که بسیار ناامید کننده است.
مهدی عباسی نژاد متولد 1356 ، کلاس هایی را نزد اساتیدی چون قاسم موسوی سیرت، حسن موسوی سیرت، استاد علی مزینانی به صورت آزاد گذراند. آثار سفال وی در ایستگاه های متروی کلاهدوز ، صدر ، حبیب الله ، اکباتان ،تجریش ولیعصر، راه آهن ، منیریه و میدان ولیعصر در تهران و اثر معروف وی با عنوان ضامن آهو و چند تابلو دیگر در ایستگاه های متروی شهر مشهد به چشم می خورد.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a