خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

حلواپزان در تاسوعا

28 شـهـريـور 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد-  حلواپزان در روز تاسوعا برای حاجت گرفتن از علمدار کربلا، از آداب و رسوم قدیمی پایتخت‌نشینان است که بیشتر از همه در چهارراه گلوبندک نمود دارد.

تهرانی‌ها از سال‌ها پیش با توسل به حضرت ابوالفضل عباس(ع) برای حاجت روا شدن، پخت حلوا را در روز تاسوعا نذر می‌کردند.

با حاجت روا شدن هر فرد، او یک چراغ خوراک پزی کوچک در دست می‌گیرد و در کوچه‌ها و پیاده‌روهای شهر حلوا می‌پزد و در روز تاسوعا در میان عزاداران سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و یاران وفادارش پخش می‌کند.

چهارراه گلوبندک تهران امسال نیز مانند سال‌های گذشته مملو از زنانی بود که با چراغ‌های خوراک پزی کوچک نذر خود را ادا می‌کردند.

برخی از مردم عقیده دارند که برای حاجت روا شدن باید حداقل از هفت نفر در روز تاسوعا حلوای نذری بگیرند، بنابراین ازدحام مردم برای یک قاشق کوچک از این حلوای نذر حضرت عباس (ع)، مثال‌زدنی است.

در کنار این نذر زیبا، محوطه اطراف بازار تهران و چهارراه گلوبندک در روز تاسوعا مملو از گروه‌ها و دسته‌های مختلف عزاداری برای حضرت ابوالفضل العباس (ع) است.

بسیاری از زنان و کودکان نیز در کنار این دسته‌ها عزاداری به پخش نذری‌های خود مشغول هستند.

مسجد ارگ در این منطقه، در کنار حسینیه‌های محله، میزبان عزاداران حسینی است و مردم تهران از اقصی نقاط شهر برای شرکت در مراسم ویژه روز تاسوعا به این محل آمده و به دلیل ازدحام جمعیت برخی در خارج از مسجد و روبروی محوطه کاخ گلستان نشسته‌اند.

در کنار سینه‌زنی‌ها، زنجیرزنی‌ها، حرکت دسته‌ های عزاداری، روضه‌خوانی و حلوا پزان، یکی از باشکوه‌ترین مراسم تعزیه و حرکت نمادین کاروان‌های حسینی در خیابان‌های اطراف بازار تهران و چهارراه گلوبندک به وقوع می‌پیوندد و مردم سراسر پایتخت برای شرکت در این مراسم خود را به جنوب تهران رساند‌ه‌اند.

خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a