خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

مصاحبه با طراح و سازنده

مد در بازار لوستر ايران بر اساس قيمت و نوع جنس ...

12 مـرداد 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مديــر سـايـت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

مجتبي فراهاني مدير صنايع لوستر ونوس است كه به مدت بيست سال در صنعت طراحي وساخت لوستر ايران فعاليت ميكند او كه متولد سال 1351 است در زمينه طراحي و توليد لوستر يكي از توليد كنندگان شناخته شده محسوب مي شود . خانه مد با هدف آشنايي مخاطبين علاقمند با موضوع مد و لوستر در يازار ايران مصاحبه اي با او ترتيب داده است كه در ادامه مطالعه مي كنيد :

ابتدا از فراهاني خواستيم تا توضيحي در باره انواع لوستر برايمان بدهد و وي در اين باره گفت : لوستر ها داراي تنوع بسياري هستند و مدلهاي متنوعي دارند ، به عنوان مثال به لحاظ كاربري و يا مكان مورد استفاده طيف متنوعي از انواع لوستر ها را مي توان مشاهده كرد و به همين دليل ارايه يك تقسيم بندي مشخص از انواع لوستر كار آساني نيست .
او در اين باره ادامه مي دهد : البته اصول كلي وجود دارد كه از سوي توليد كنندگان مورد توجه قرار مي گيرد به عنوان مثال بسته به نوع مصرف لوستر در بخشهاي عمومي (مراکز پر رفت آمدو عام المنفعه) و يا در مکانهاي خصوصي ، مشخصالت لوستر دستخوش تغيير مي شود . در اين باره به طور معمول در بازار ايران براي مكانهاي عمومي سعي ميشود مدل داراي ويژگيهاي بيشتر ، چشمگيرتر و داراي تناسب تعريف شده با ديزاين محل مورد استفاده باشد. اما در منازل نوع انتخاب بر اساس دو متغيير قيمت و مد حرف نخست را مي زنند . با اين تفاصيل در يك تقسيم بندي كلي توليد لوستر در کشور ما در چند گروه عمده قابل تعريف است اول لوستر هاي کريستال و بلوري است كه از قديم الايام مردم ما با آنها آشنا بوده اند . نوع ديگر لوستر فلزي است که خود به چندين زير مجموعه قابل تقسيم بندي است و دسته اي ديگر انواع لوستر هاي ترکيبي است كه با موادي ماننده پارچه چوب فلز و شيشه ساخته مي شوند .
فراهاني در باره مد فصل لوستر ايران نظرات خاص خود را دارد . او در اين باره مي گويد : در ارتباط با موضوع مد شرايط تا حدودي خاص است . چرا كه در حال در بخش لوستر هاي كوچك هجوم كالاهاي ارزان قيمت چيني با توجه به اهميت متغيير هزينه نزد برخي مصرف كنندگان ايراني باعث شده است تا در عمل لوسترهاي وارداتي مد باشد و بيشتر اقبال خريداران از آنها صورت بگيرد . اما در بخش لوستر هاي بزرگ وباكيفيت در بخش مصارف خانگي لوستر کريستال توليد داخل مد است . اين گونه لوسترها به دليل نوع کريستال و ساختار مدرن در حال حاضر بسيار مورد توجه قرار دارند .
مدير شركت توليدي ونوس لوستر در باره نقش مد در بازار لوستر ايران توضيح بيشتري مي دهد و مي افزايد : مد در بازار لوستر ايران بر اساس قيمت و نوع جنس لوستر تعريف ميشود البته در سالهاي گذشته در برخي موارد به دليل تبليغات منفي در مورد اجناس لوكس تزييني و تجملاتي حمايت كافي از صنعت لوستر كشور انجام نپذيرفته است و از همين روي سليقه مصرف كننده و بخش بزرگي از بازار مصرف كشور در اختيار توليد كنندگان خارجي قرار گرفته است . اين رخداد در شرايطي اتفاق افتاده است كه توليد كنندگان داخلي توان و امكان توليد محصولات با كيفيت بالا جهت پاسخگويي به نياز مصرف كننده داخلي را دارا هستند .با اين حال به دليل ضعف حمايت از توليد داخلي و يا انجام عمل متقابل به مثل براي در اختيار گرفتن بازار ديگر كشورها براي توليدات ايراني همانگونه كه گفتم توليد كنندگان خارجي بويژه چيني سليقه مصرف كننده ايراني را در دست گرفته اند و توليد كننده ايراني براي عرضه محصولات خود با برخي مشكل مواجه مي شود .
فراهاني به همكاران خود اشاره مي كند و مي گويد : البته عوامل ديگري نيز در تعريف مد لوستر در ايران فعاليت دارند از جمله موضوع تبليغات و بازاريابي است كه در حال حاضر به شكل سنتي انجام مي پذيرد و به همين دليل از ظرفيت بسيار بالاي ابزارهاي بازار يابي و تبليغاتي مدرن استفاده لازم صورت نمي پذيرد . يكي از دلايل اين رخداد ضعف ريسك پذيري و آشنا نبودن توليد كنندگان با تجارت الكترونك است كه مي تواند بسياري از موانع را از پيش پاي آنها بردارد .
وي سپس به موضوع طراحي لوستر ها در كشور مي پردازد و مي گويد : در اين خصوص شخص من فعاليت بسياري انجام داده ام و البته بسياري ديگر از همكاران من در اين حوزه كه خوشبختانه به دليل لحاظ مشخصات بومي و كيفيت بالاي توليدات مورد توجه بسيار نيز قرار گرفته اند اماعدم وجود حق كپي رايت باعث شده است تا به فاصله اندكي از عرضه اين توليدات طراحي شده به بازار ، نمونه هاي كپي شده آنها در بازار توزيع شود و بدين ترتيب انگيزه ادامه سرمايه گذاري در بخش طراحي داخلي را به شدت كاهش دهد . با اين حال ما همچنان به انجام طراحي لوستر هاي ايراني در بخش لوسترهاي بزرگ ادامه مي دهيم و خوشبختانه مصرف كنندگان فهيم ايراني به خوبي از اين توليدات با كيفيت و زيبا كه قادر به رقابت با بهترين توليدات خارجي هستند استقبال به عمل مي آورند.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a