خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

چشمه جوشان پوشاک ایرانی دستخوش تضادها

5 بـهـمـن 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- حوزه پوشاک ایران همچون دیگر حوزه ­ها در وضعیت گذار قرار دارد به نحوی که نمی­ توان به صورت دقیق بنیان نظری و پایه عملی مشخصی برای آن تعریف کرد.

پوشاک ایران در حال حاضر نه بر سیاق گذشته مانده و نه به راهی نو رفته است.نه این است و نه آن و هم این است و هم آن.ملغم ه­ای است از لباس­های سنتی ایران با جدیدترین مدهای غربی.لباس پوشیدن ما اکنون قاعده و نظمی ندارد و از منظر زیبایی شناسی نیز لباس ایرانی­ها از سبک خاصی پیروی نمی­ کند.

در حوزه تولید نیز وضع بر همین منوال است و در حالی که جدیدترین ماشین آلات تولیدی را داریم،اما برای بسیاری از تولید کنندگان همان کاربری ماشین­های قدیمی را دارند.برای صنعت گر داخلی دسترسی به برترین تجهیزات ممکن است و آسان بی­آن­که شیوه­های بهره وری آن فراهم شود.بهره برداری بهینه از سیستم­ها بدون پرداختن به آموزش و اطلاع رسانی دقیق ممکن نیست و این همان چیزی است که در این حوزه اتفاق نمی­افتد.خلاء آموزش، نبود فرآیند و روش­های درست آسیب شناسی صنعت پوشاک و عدم حمایت لازم سبب شده بسیاری از واحد­های تولیدی، در اندازه های کوچک با تعداد نیروی اندک اداره شود. در چنین وضعیتی، در اختیار داشتن آخرین فناوری­های موجود بازار و بهره گیری از پیشرفته ترین متد­های تولید نیز نمی تواند راهکاری مناسب برای حل پاره­ای از چالش­های موجود این صنعت باشد.

دربسیاری از موارد ارتباط و تعامل مناسب میان واحدهای صنعتی و تولید کنندگان بزرگ با مراکز آموزشی و دانشگاه­ها مشاهده نمی­شود. این در شرایطی است که گروه کثیری از دانشجویان در دانشکده­های نساجی و واحد های آموزشی مرتبط با صنعت پوشاک در حال تحصیل­اند و پس از فارغ التحصیلی ناگزیر به اشتغال در همین واحد­های صنعتی خواهند بود، بدون آنکه در جریان تحصیل ، امکان مواجهه و حضور در فضای کار را یافته باشند. از همین روست که در بدو ورود به مراکز تولید و با توجه به قواعد حاکم بر بازار، متهم به بی تجربگی و عدم مهارت می­شوند. این عدم تعامل بین دانشگاه و صنعت، البته ریشه در عدم اعتماد و شناخت متقابل دارد. هر یک از این دو بخش در شناخت دیگری از خود تشکیک می­کند، بی آن که برای آگاه شدن خود گام پیش نهد. از دیگر سو، این عدم ارتباط و ناهماهنگی در میان واحد­های صنعتی و گروه­های طراحی و نرم افزاری نیز وجود دارد. طراحان نگران آن هستند که واحد­های صنعتی، حقوق مادی و معنوی آنان را ارج نمی­نهند و صنعت گران معتقدند طراحان استلزامات و ضروریات تولید انبوه و صنعتی را رعایت نمی­کنند. در صورتی که اشتیاق به انجام کار مشترک و همکاری گسترده در میان هر دو گروه دیده می­شود.

علی رغم همه این کاستی­ها اما چشمه­ای برای صنعت پوشاک آماده جوشش است و آن آگاهی و درک این واقعیت است که برای ماندگاری و رونق صنعت پوشاک و رقابت با بازارهای جهانی، چاره­ای جز همراهی و همکاری مشترک نیست. جهانی شدن و الزامات آن، ما را مجبور ساخته خود را با قواعد نوین پیشرفت و توسعه،جدی شمردن نظریات دیگران، مهم انگاشتن آموزش و بهبود ساختارهای آموزشی، توجه به حوزه­های نرم افزاری، احترام به سنت ها و ارزش­های بومی و ملی، ارج نهادن به مولفه­های ایرانی و اسلامی و... همراه و هماهنگ سازیم و اگر چنین نکنیم از قافله جهانی جا مانده ایم .

گستره فرهنگی بی بدیل ایران و غنای تاریخی­اش، می­تواند از ایران در میان همسایگان و منطقه، کشوری پیشتاز و ممتاز در زمینه صنعت پوشاک بسازد. توانمندی­های تکنولوژیک، متخصصان متبحر و نیز دسترسی به فرهنگ قومیت های مختلف و قابلیت های زیبا شناسه اقوام ایرانی که سرشار از آراستگی و متانت است، می­تواند ایران را به قطب تولید لباس برای کشور­ها و جوامع اسلامی سازد. این فرصت بی­نظیر دور از دسترس نیست، اگر دولت، صاحبان سرمایه و پژوهشگران و متخصصان، در فضایی پر از تعامل و همدلی برای نیل به توسعه گرد هم آیند. در این میان البته رسالت مدیران و برنامه ریزان کشور از دیگران سنگین تر است. برگزاری همایش­های مرتبط با موضوع پوشاک، حمایت از نوآوری و خلاقیت­های این حوزه، حمایت از تولید کنندگان و صاحبان سرمایه، توجه به صادرات و شناخت بازار­های هدف،که عمدتا می­تواند بازار کشور­های اسلامی باشد، کنترل و نظارت بر وادرات و نیز رعایت حقوق معنوی پژوهشگران و طراحان، از جمله مواردی است که می­تواند موید توسعه صنعت پوشاک کشور باشد.

یادداشت از زهرا فضـلی

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a