KHANEMOD.COM

بنیاد فروشگاه دائمی لباس ندارد

8 آبـان 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- این سوال همواره ذهن کسانی که به طرح های اسلامی ایرانی علاقه مند هستند را به خود مشغول می کند که آیا لباس هایی که با طرح اسلامی ایرانی تولید می شوند در اختیار عموم قرار می گیرند و در فروشگاه های معتبر به فروش می رسند.
موضوع مد و لباس در چند سال اخیر بخشی از دغدغه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد که نتیجه آن تاسیس بنیاد ملی مد و لباس در معاونت هنری وزارت ارشاد است. اما این سوال که نتیجه خروجی این بنیاد چیست و چگونه طراح های این بنیاد وارد جامعه می شوند سوالی است که برای خیلی از افراد همچنان مجهول باقی مانده است. بر همین اساس برآن شدیم که چگونگی تولید و توزیع این گونه لباس ها را پیگیری کنیم.
ملکی: هدف بهبود رابطه میان طراحان و تولیدکنندگان است
اکبر ملکی دبیر اجرایی نخستین جشنواره پوشاک آقایان گفت: درست است که ما فروشگاه های دائمی برای فروش آثار اسلامی ایرانی نداریم اما با حمایت از طراحان و اهدا کردن طرح ها به تولیدکنندگان قصد داریم فرهنگ سازی در این راستا صورت گیرد تا به این واسطه تولیدکنندگان علاقه مند به تولید آثار طراحان شوند و آثار ایرانی اسلامی را در سطح انبوه تولید کنند.
ملکی در ادامه افزود:ما قصد داریم رابطه میان طراحان و تولید کنندگان را تا حدی بهبود ببخشیم که آنها بدون واسطه با یکدیگر کار کنند و بیش از پیش پوشش لباس های ایرانی اسلامی را همه گیر کنیم که تا حدودی نیز موفق عمل کرده ایم.
دبیراجرایی جشنواره پوشاک آقایان درباره طرح های رسیده به جشنواره های بنیاد گفت: تا امروز 8500 طرح به دبیرخانه جشنواره مد و لباس ارائه شده است که از این طرح ها بیش از 3500 طرح موفق به دریافت طرح "شیما" شده اند.
ملکی در توضییح طرح شیما گفت: تعریف کلی "شیما " به این معنی است که طرح مورد نظر کل مسیر داوری را طی کرده است و به عبارتی اعتبار لباس محسوب می شود. همچنین شماره درج شده در بارکد لباس ها به معنای شماره ثبت محصول در سامانه شیما است.
قابل ذکر است؛ نشان شیما برای اطمینان بیش تر مصرف کنندگان این محصولات است.
ملکی در ادامه داد: به طراحانی که در ارائه طرح هایشان از نوآوری و خلاقیت بهره برده اند نشان ثبت اثر یا همان مالکیت معنوی داده می شود. اخذ مالکیت معنوی باعث می شود امکان سو استفاده از طرح های طراحان به صفر برسد، زیرا که اخذ این نشان باعث می شود که طراح را به عنوان صاحب یک طرح همه شناسایی کنند و دیگر کسی نتواند طرح شخصی را بنام خودش به فروش برساند.
او درباره اخذ مالکیت معنوی گفت: طراح بعد از اینکه طرح اش را برای دریافت این نشان به دبیرخانه می دهد از فیلتر داوری می گذرد و در این مرحله برخی از طراحان هستند که به کلی رد می شوند، برخی دیگر مشروط می شوند و برخی نیز در همان گام اول قبول می شوند؛ طرح هایی که مشروط می شوند امکان بازیابی طرح خود را دارند و می توانند امیدوار باشند که نشان مالکیت معنوی را از آن خود کنند.
اکبر ملکی افزود: داوری و بررسی این بخش توسط سه کارشناس طراحی لباس و یک کارشناس مسائل دینی انجام می شود.
ملکی در پایان گفت: طراحان برای اخذ دائمی مالکیت معنوی باید از بخش حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دائمی دریافت کنند در غیر این صورت مالکیت طرح خود را از دست می دهند و متوقف می شود.
حمید قبادی: هدف بنیاد فرهنگ سازی است

حمید قبادی عضو هیات مدیره بنیاد ملی مد و لباس؛ هدف این بنیاد را تشویق طراحان و جریان سازی دانست و گفت: در ابتدا راه قصد ما گرم کردن بازار فروش نبوده است؛ زیرا ما می خواهیم فرهنگ سازی در این عرصه صورت بگیرد و طبیعی است که وقتی در این زمینه به قدر کفایت فرهنگ سازی شود، فرهنگ پوشیدن لباس های اسلامی ایرانی در بین مردم،جا خواهد افتاد و مردم کشورمان از لباس هایی که در کشورمان و به طراحی هم وطنمان تهیه می شود، اقبال نشان خواهند داد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس افزود: مدتی است که دیگر گرفتن نشان مالکیت معنوی و شیما منوط به شرکت در جشنواره های بنیاد نیست و طراحان می توانند هنگامی که آثار خود را به جشنواره ارائه نکرده اند در 12 ماه سال آثار خود را برای دریافت نشان های مالکیت معنوی و همچنین دریافت شیما ارائه کنند.
او در ادامه درباره برگزاری شو های لباس در ایران گفت: همانطور که مطلع هستید قبلا در کشور ما هیچ گونه شو لباس زنده ای اجرا نشده است اما امروز با تلاش بسیار بنیاد ملی مد و لباس مژده می دهیم که این امر در کشورمان میسر است.
قبادی در پایان توضیح داد: زیر ساخت های بنیاد ملی مد و لباس بسیار قوی است و ما با هدف فرهنگ سازی پیش رفته ایم که من امروز می توانم بگویم در این عرصه بسیار موفق عمل کرده ایم،همچنین مراجعه طراحان لباس و استقبال مردم نشان دهنده این موضوع است.

خانه مد ایران
خانه مد ایران a