KHANEMOD.COM

شیک‌پوشی باید به عادت مردم تبدیل شود

18 خـرداد 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- سحر بابایی معتقد است؛ بازار لباس، طراحان را به تخصص گرایی دعوت می کند و رقابت بین مزون داران آنقدر زیاد شده که آنها مجبور هستند در این زمینه تحصیل کنند و دانش خود را بالا ببرند.
سحر بابایی طراح لباسی است که در رشته حقوق تحصیل کرده و هم اکنون در مزون خود در ساری به فعالیت مشغول است. او معتقد است امروزه بازار مد و لباس طراحان را مجبور کرده که به تخصص گرایی روی بیاورند و امروز رقابت مزون داران رقابتی بر اساس دانش و تخصص است.
طراحی لباس را چگونه شروع کردید؟
زمانی که کودک بودم مادرم مزون داشت و خیاطی می کرد. من هم میان پارچه ها بزرگ شدم و ناخودآگاه استعدادم در این زمینه پرورش پیدا کرد. از همان زمان علاقه داشتم که مدل لباس طراحی کنم و لباس هایی را که خودم می دوزم بپوشم. در آن زمان بدون اینکه دوره آموزشی دیده باشم با تکنیک مولر کار می کردم و پارچه ها را کنار هم قرار می دادم تا اینکه کم کم در این کار پیشرفت کردم و به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کردم. حالا 4 سال از افتتاح مزون من می گذرد و در حال حاضر در شهرستان ساری به کار مشغول هستم.
برای این کار دوره خاصی هم گذراندید؟
اوایل بدون آموزش شروع به کار طراحی و دوخت لباس کردم چون همراهان زیادی داشتم که به من کمک می کردند و از مادرم چیزهای زیادی یاد گرفته بودم. در آن دوره به تمام برنامه ها و مجلات مد توجه می کردم و در اینترنت جستجو می کردم تا اطلاعات بیشتری کسب کنم. ذهنم برای این کار آماده بود اما وقتی کار حرفه ای را شروع کردم متوجه شدم اطلاعات بیشتری لازم است، بنابراین به کلاس های آموزشی رفتم و در حال حاضر هم مشغول گذراندن دوره های مختلف هستم.
به نظر شما نگاه مردم ما به لباس چگونه است؟
من از کودکی لباس آماده نمی خریدم و آنچه در فروشگاه ها موجود بود برایم جذابیت نداشت. در سطح جامعه هم وجود ماهواره و اینترنت باعث شده است مردم به شیک پوشی بیشتر اهمیت دهند. سال های گذشته لباس های موجود در فروشگاه ها چندان خوب نبود ولی الان چون مزون ها فعال شده اند مغازه ها هم سعی کردند کارهای زیباتری ارائه دهند، چون توقع مردم با دیدن کارهای مزون ها بالا رفته است. البته با وجود تنوعی که در لباس های آماده به وجود آمده، کیفیت آنها پایین آمده است و بعد از مدت کوتاهی دیگر قابل استفاده نیستند.
با توجه به اینکه در حال حاضر در ساری مشغول به کار هستید، استقبال مردم خارج از تهران را چگونه می بینید؟
من زمانی که در تهران بودم نمایشگاه های فصلی برگزار می کردم اما از وقتی به ساری آمدم مزون دائمی تاسیس کردم چون استقبال زیادی از کارها شد. علاوه بر آن برای طراحان دیگر هم نمایشگاه برپا می کنم و مجموعه ای از لباس های چند طراح را به مشتری ها ارائه می دهم. با توجه به اینکه استان مازندران به تهران نزدیک است و حضور پررنگ اینترنت و ماهواره در زندگی مردم، فاصله ها کمرنگ شده و گاهی می بینم که پوشش مردم اینجا از تهران هم جلوتر است. مردم اینجا مبالغ زیادی برای لباس خود هزینه می کنند و حتی گاهی در این زمینه زیاده روی هم می کنند.
طرح های شما چه ویژگی خاصی دارند؟
من به استفاده از پارچه های گران اعتقادی ندارم، در حالی که بعضی از مزون ها از پارچه های بسیار گران استفاده می کنند و این باعث می شود افراد کمی توانایی خرید آن لباس را داشته باشند. من سعی می کنم از پارچه های متوسط رو به بالا استفاده کنم، ولی روی طراحی لباس کار می کنم و به نکاتی مانند ترکیب رنگ های مختلف، ترکیب برش ها و... توجه می کنم. هدف من جلب مشتری های متوسط رو به بالا است چون فکر می کنم عده کمی هستند که توانایی پرداخت مبالغ میلیونی برای لباس دارند، پس سعی می کنم کارهایی با قیمت متعادل ارائه کنم که افراد بیشتری بتوانند از آنها استفاده کنند.
به نظر شما لباس می تواند نشان دهنده هویت ملی باشد؟
فکر می کنم نمی توانیم به شکل صد در صد بگوییم یک لباس مخصوص جای خاصی است. لباس یک پوشش است و نمی توانیم بگوییم این لباس کاملا متعلق به ایران است یا جای دیگر، اما لباس ما باید ردپایی از هویت ما داشته باشد. گاهی در شوهای خارجی مانتوهای بلند یا لباس های خاصی را می بینیم که شبیه لباس های ایرانی هستند. فکر می کنم قبلا چنین چیزی وجود نداشت ولی با راه افتادن مزون ها، از طریق اینترنت کارهای ما هم در جهان دیده شده است. این ارتباطات به صورت ناخودآگاه بر روی ذهن طراحان تاثیر دارد. الان کارهایی در ایران وجود دارد که روی آنها گلدوزی یا نقاشی می شود و این نوع کار در کشورهای دیگر کمتر انجام می شود و فکر می کنم این کارها ویژگی های ایرانی دارند.
لباس های محلی ایران قابلیت استفاده در طراحی لباس دارد؟
بله این لباس ها کاملا قابل استفاده هستند. در طراحی لباس مبحثی وجود دارد که سبک پوشش دوره های مختلف تاریخی را بررسی می کند و از لباس های زمان قدیم استفاده می شود تا برای طراحی لباس های مدرن الگو گرفته شود. با توجه به اینکه اقوام زیادی در ایران وجود دارند که هرکدام لباس ویژه خود را دارند، می توان از لباس های شاد و رنگارنگ آنها الگو گرفت و در طراحی لباس های مدرن استفاده کرد.
در حال حاضر کیفیت کار مزون ها چگونه است؟
مزون های متفاوتی با سطح کار متفاوت وجود دارند که شاید بعضی از آنها استانداردهای لازم را نداشته باشند. مزون دار باید اطلاعات تخصصی در مورد این کار داشته باشد تا بتواند کار خوبی ارائه دهد، در حالی که کسانی هستند که بدون اطلاعات لازم به این کار مشغول هستند. البته بازار به صورت ناخودآگاه فرد را به تخصص گرایی دعوت می کند و رقابت آنقدر زیاد شده که مزون دار مجبور است در این زمینه تحصیل کند و اطلاعات کسب کند. با توجه به زیاد شدن مزون ها همه طراحان سعی می کنند علم خود را بالا ببرند، چون کپی کردن از کار دیگران نتیجه ای برای آنها نخواهد داشت و بعد از مدتی از بازار حذف می شوند.
چگونه می توان اهمیت لباس را به مردم نشان داد و آنها را به خرید لباس های زیبا دعوت کرد؟
مردم وقتی با زیبایی آشنا شوند و آن را ببینند دیگر نمی توانند آن را فراموش کنند. در سال های گذشته انتخاب لباس برای مردم ما چندان مهم نبود چون لباس هایی که در بازار موجود بود چیزهایی معمولی بودند که قدرت انتخاب زیادی به مردم نمی دادند. اما با شروع فعالیت مزون ها طرح های جدیدی به مردم معرفی شد که آنها را با لباس زیبا آشنا کرد. بنابراین حالا افراد جامعه با زیبایی آشنا شده اند و دیگر نمی توانند از آن بگذرند. البته بعضی از مزون ها کارهای بسیار گرانی ارائه می دهند که مشتری کمی دارد اما با تولید لباس هایی با قیمت مناسب می توان به مردم کمک کرد که از لباس های زیبا استفاده کنند و سلیقه خود را رشد دهند. به زودی فرهنگ خرید چنین لباس هایی بین مردم جا می افتد و شیک پوشی و زیبایی به عادت مردم تبدیل می شود.

خانه مد ایران
خانه مد ایران a