KHANEMOD.COM

چشمه جوشان پوشاک ایرانی دستخوش تضادها

5 بـهـمـن 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- حوزه پوشاک ایران همچون دیگر حوزه ­ها در وضعیت گذار قرار دارد به نحوی که نمی­ توان به صورت دقیق بنیان نظری و پایه عملی مشخصی برای آن تعریف کرد.

پوشاک ایران در حال حاضر نه بر سیاق گذشته مانده و نه به راهی نو رفته است.نه این است و نه آن و هم این است و هم آن.ملغم ه­ای است از لباس­های سنتی ایران با جدیدترین مدهای غربی.لباس پوشیدن ما اکنون قاعده و نظمی ندارد و از منظر زیبایی شناسی نیز لباس ایرانی­ها از سبک خاصی پیروی نمی­ کند.

در حوزه تولید نیز وضع بر همین منوال است و در حالی که جدیدترین ماشین آلات تولیدی را داریم،اما برای بسیاری از تولید کنندگان همان کاربری ماشین­های قدیمی را دارند.برای صنعت گر داخلی دسترسی به برترین تجهیزات ممکن است و آسان بی­آن­که شیوه­های بهره وری آن فراهم شود.بهره برداری بهینه از سیستم­ها بدون پرداختن به آموزش و اطلاع رسانی دقیق ممکن نیست و این همان چیزی است که در این حوزه اتفاق نمی­افتد.خلاء آموزش، نبود فرآیند و روش­های درست آسیب شناسی صنعت پوشاک و عدم حمایت لازم سبب شده بسیاری از واحد­های تولیدی، در اندازه های کوچک با تعداد نیروی اندک اداره شود. در چنین وضعیتی، در اختیار داشتن آخرین فناوری­های موجود بازار و بهره گیری از پیشرفته ترین متد­های تولید نیز نمی تواند راهکاری مناسب برای حل پاره­ای از چالش­های موجود این صنعت باشد.

دربسیاری از موارد ارتباط و تعامل مناسب میان واحدهای صنعتی و تولید کنندگان بزرگ با مراکز آموزشی و دانشگاه­ها مشاهده نمی­شود. این در شرایطی است که گروه کثیری از دانشجویان در دانشکده­های نساجی و واحد های آموزشی مرتبط با صنعت پوشاک در حال تحصیل­اند و پس از فارغ التحصیلی ناگزیر به اشتغال در همین واحد­های صنعتی خواهند بود، بدون آنکه در جریان تحصیل ، امکان مواجهه و حضور در فضای کار را یافته باشند. از همین روست که در بدو ورود به مراکز تولید و با توجه به قواعد حاکم بر بازار، متهم به بی تجربگی و عدم مهارت می­شوند. این عدم تعامل بین دانشگاه و صنعت، البته ریشه در عدم اعتماد و شناخت متقابل دارد. هر یک از این دو بخش در شناخت دیگری از خود تشکیک می­کند، بی آن که برای آگاه شدن خود گام پیش نهد. از دیگر سو، این عدم ارتباط و ناهماهنگی در میان واحد­های صنعتی و گروه­های طراحی و نرم افزاری نیز وجود دارد. طراحان نگران آن هستند که واحد­های صنعتی، حقوق مادی و معنوی آنان را ارج نمی­نهند و صنعت گران معتقدند طراحان استلزامات و ضروریات تولید انبوه و صنعتی را رعایت نمی­کنند. در صورتی که اشتیاق به انجام کار مشترک و همکاری گسترده در میان هر دو گروه دیده می­شود.

علی رغم همه این کاستی­ها اما چشمه­ای برای صنعت پوشاک آماده جوشش است و آن آگاهی و درک این واقعیت است که برای ماندگاری و رونق صنعت پوشاک و رقابت با بازارهای جهانی، چاره­ای جز همراهی و همکاری مشترک نیست. جهانی شدن و الزامات آن، ما را مجبور ساخته خود را با قواعد نوین پیشرفت و توسعه،جدی شمردن نظریات دیگران، مهم انگاشتن آموزش و بهبود ساختارهای آموزشی، توجه به حوزه­های نرم افزاری، احترام به سنت ها و ارزش­های بومی و ملی، ارج نهادن به مولفه­های ایرانی و اسلامی و... همراه و هماهنگ سازیم و اگر چنین نکنیم از قافله جهانی جا مانده ایم .

گستره فرهنگی بی بدیل ایران و غنای تاریخی­اش، می­تواند از ایران در میان همسایگان و منطقه، کشوری پیشتاز و ممتاز در زمینه صنعت پوشاک بسازد. توانمندی­های تکنولوژیک، متخصصان متبحر و نیز دسترسی به فرهنگ قومیت های مختلف و قابلیت های زیبا شناسه اقوام ایرانی که سرشار از آراستگی و متانت است، می­تواند ایران را به قطب تولید لباس برای کشور­ها و جوامع اسلامی سازد. این فرصت بی­نظیر دور از دسترس نیست، اگر دولت، صاحبان سرمایه و پژوهشگران و متخصصان، در فضایی پر از تعامل و همدلی برای نیل به توسعه گرد هم آیند. در این میان البته رسالت مدیران و برنامه ریزان کشور از دیگران سنگین تر است. برگزاری همایش­های مرتبط با موضوع پوشاک، حمایت از نوآوری و خلاقیت­های این حوزه، حمایت از تولید کنندگان و صاحبان سرمایه، توجه به صادرات و شناخت بازار­های هدف،که عمدتا می­تواند بازار کشور­های اسلامی باشد، کنترل و نظارت بر وادرات و نیز رعایت حقوق معنوی پژوهشگران و طراحان، از جمله مواردی است که می­تواند موید توسعه صنعت پوشاک کشور باشد.

یادداشت از زهرا فضـلی

خانه مد ایران
خانه مد ایران a