خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران
KHANEMOD.COM

خانه مد ایران


خانه مد ایران خانه مد ایران

نویسنده: مدير وب سايت

تاریخ درج: 1396/03/20-05:27:02

خطوط مشکی روی چوقا از کجا آمده است؟

خانه مد- نکته مهمی است که پوشاک اقوام که همگی نشانه ای از پایبندی و اعتقاد مردم به تمدن و میراث فرهنگی و تبلور هویت و هنر ناب مردمان سرزمینمان است مورد توجه مسئولان ورزشی قرار گیرد.

پیراهن جالب تیم بختیاری اهواز که فصل آینده در لیگ دسته دوم فوتبال حضور دارد به تازگی رونمایی شده است که با حسن سلیقه طراح، نقش روی آن شبیه به لباس محلی بختیاری ها با نام چوقاست.

نکته مهمی است که پوشاک اقوام که همگی نشانه ای از پایبندی و اعتقاد مردم به تمدن و میراث فرهنگی و تبلور هویت و هنر ناب مردمان سرزمینمان است مورد توجه مسئولان ورزشی و حمایت های آنان برای ظهور و بروز قرار گیرد.

به همین بهانه قصد داریم نگاهی داشته باشیم به لباس محلی بختیاری ها.

ابن لباس، بالاپوشی است سفید رنگ، با خطوط راه راه سیاه، بدون آستین و جلو باز که مردان بختیاری بر تن می کنند. قد آن تا بالای زانو می رسد و معمولاً در زیر آن پیراهن آستین دار می پوشند.

چوقا که خطوط موازی به رنگ مشکی بر زمینه سفید آن زیبایی خاصی به آن بخشیده است از کهن ترین لباس های اقوام ایرانی است. در مورد خطوط مشکی روی چوقا وجه تسمیه های متفاوتی رایج است. برخی به علت استفاده از دو رنگ سفید و مشکی در آن مقدس بودن این لباس و استفاده از آن در مراسم خاص و مذهبی را مطرح کرده اند. دو رنگ متضاد سفید و مشکی می تواند نماد ونمودی از حدیث مکرر خیر وشر، خوب وبد و ... باشد.

چوقا

در مورد خطوط چوقا گفته می شود که از روی مقبر کوروش بزرگ برگرفته شده است. خطوط چوقا به طوری است که خط های سفید نماد سپنتا مینو (فرشته نیک) از پایین به بالا می آیند و خطوط سیاه نماد انگره مینو (اهریمن) از بالا به پایین می آیند و بیانگر پیروزی نهایی خوبی ها بر بدی هاست.

این لباس که مختص مردان است معمولاً در مراسم رسمی پوشیده می شود. جنس آن پشمی است. همچنین می دانیم فاقد آستین بودن بعضی از البسه در طول تاریخ خود نشانه و نمادی از تقدس و جنبه های روحانی است. چوقا تنها قطعه لباسی است که همه مردان ایل آن را می پوشند. چوقا از پشم سفید طبیعی و دارای خطوط عمودی مشکی است که قبلاً ً با نیل رنگ شده است. بختیاری ها برای بافتن بسیاری از بافته از جمله چوقا دستگاه بافندگی بزرگی به کار می برند که حالت افقی دارد (تمدار) و دارای یک ردیف " پبز" است.

منبع: خبرگزاری هنر
خانه مد ایران پرطرفدارترین هااخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a